Blizny


Blizna jest to tkanka nowo tworzona, mniej wartościowa od skóry zdrowej i powstała w wyniku gojenia po wcześniejszym urazie. Dotyczy to urazów mechanicznych (uderzenia, zranienia), chemicznych (po kontakcie ze środkiem żrącym) i termicznych. Blizny tworzą się także po stanach zapalnych.
Blizny charakteryzują się zanikiem swoistego rysunku skóry, (tzw. poletkowania),  zmniejszoną sprężystością, ścieczeniem skóry oraz brakiem włosów, gruczołów potowych i łojowych.
Początkowo blizna jest zazwyczaj różowa, potem blednie, a ostatecznie przybiera perłową barwę. Ponieważ nie zawiera pierwotnego barwnika, nie odzyskuje koloru normalnej skóry. Najbardziej widoczne, a przez to szpecące, są blizny płaszczyznowe, o nierównej powierzchni i zabarwieniu, mogące powodować  przykurcze.

 Kształt i rodzaj blizny zależny jest od: 
  • przyczyny urazu, np. zranienia czy oparzenia,
  • okolicy ciała, która uległa urazowi,
  • czasu trwania gojenia,
  • indywidualnej skłonności do nadmiernego bliznowacenia.

 Rodzaje blizn:
  • blizny przerosłe - początkowo są one pogrubiałe, twarde, o sinoczerwonym zabarwieniu, swędzące lub piekące. Mogą utrzymywać się wiele miesięcy po zranieniu. Są pogrubiałe, wystają ponad powierzchnię skóry, lecz nie przekraczają miejsca zranienia. Przyczyną ich powstawania jest zazwyczaj przedłużone gojenie.
  • keloidy (bliznowce) to blizny wyniosłe ponad poziom otaczającej skóry, mają kształt wybrzuszeń powstałych ponad brzegami rany. Są twarde i ciemnoczerwone. Występują u osób o genetycznej skłonności do nieprawidłowego gojenia. W takim przypadku nawet małe mikrourazy, które nie powinny pozostawiać żadnych śladów, stają się przyczyną powstawania blizn. Keloidy naciekają również skórę nieobjętą urazem. Zaliczane są do nowotworów  łagodnych tkanki łącznej.
  • przykurcze bliznowate - powstają w wyniku oparzeń i innych urazów jako ubytki dużych obszarów skóry. Powoduje to powstawanie blizn, które pociągając brzegi skóry do siebie, prowadzą do przykurczu. Oprócz skóry obejmuje on także przyległe mięśnie i ścięgna, ograniczając zakres ruchów w stawach.
  • blizny zanikowe (atroficzne) są efektem zaburzenia procesu gojenia. Leżą w powierzchni skóry lub poniżej. Do tego typu blizn zaliczmy np. blizny potrądzikowe czy blizny po ospie wietrznej. Zmiany te mogą być dość duże, o niewielkim zagłębieniu i łagodnie zaznaczonych obrysach lub drobne, głębokie, z ostro zarysowanymi brzegami. Te ostatnie są bardzo trudne do korekcji.

Leczenie blizn może je całkowicie wyeliminować bądź spowodować, że staną się one mniej widoczne lub mniejsze. Efekt jest uzależniony od rodzaju blizny i miejsca na ciele, w którym blizna się pojawiła. Warto jednak podejść do problemu realistycznie i pamiętać, że jeśli blizna jest bardzo duża, wypukła i przerosła, wówczas nawet laserowe usuwanie blizny nie będzie w stanie całkowicie jej zlikwidować. Efekty leczenia blizn są zależne również od wieku zmiany skórnej – im młodsza jest blizna, tym łatwiejsze będzie jej usunięcie lub zminimalizowanie jej widoczności. W przypadku blizny po oparzeniu lub powstałej na skutek operacji warto podjąć leczenie już wtedy, gdy rana zacznie się goić.

Metody leczenia blizn
    • laser frakcyjny - nie naświetla jednorodnie powierzchni skóry, ale „dziurkuje” ją tysiącami mikroskopijnych laserowych „igieł”. Powstają fragmentaryczne, mikroskopowe uszkodzenia skóry spowodowane podgrzaniem tkanek. Impulsy lasera wnikają w skórę w odpowiedniej odległości, tak, by nie powodować oparzenia ,ale skutecznie pobudzić skórę właściwą do regeneracji. Efekty  widoczne są już po pierwszym zabiegu i są postępujące. Pełny rezultat zabiegu osiągamy w ciągu dwóch - trzech miesięcy od zakończenia terapii. Rezultat ten jest  trwały. Zabieg w znaczący sposób poprawia stan skóry, wygładza blizny wypukłe, wyrównuje ubytki, poprawia ich koloryt (są zbliżone do naturalnej barwy skóry) i sprawia, że stają się mniej widoczne.
    • laser ER:YAG – stosuje się go przede wszystkim do wygładzania blizn potrądzikowych. Zasada działania lasera opiera się na precyzyjnym odparowywaniu i usuwaniu skóry warstwa po warstwie. Cała energia promieniowania jest pochłaniana przez wodę, co skutkuje jej gwałtownym podgrzaniem i odparowaniem tkanki. Laser Erb:Yag pozwala na kontrolowanie efektu złuszczania przez lekarza prowadzącego zabieg i dostosowania parametrów wiązki laserowej do stanu skóry pacjenta.
    • laser frakcyjny CO2  działa na zasadzie punktowego odparowania tkanek, które - podobnie jak w laserach frakcyjnych nieablacyjnych - gdy są otoczone nieuszkodzonymi fragmentami skóry, szybko się regenerują. Natomiast ich działanie jest silniejsze, bowiem nie przebudowują istniejących tkanek, a zmuszają organizm do wytworzenia nowych. Laserem tym można osiągać szybsze i bardziej spektakularne efekty przy wykonaniu mniejszej ilości zabiegów. Znajduje on zastosowanie przy likwidacji atroficznych blizn potrądzikowych oraz w modelowaniu blizn chirurgicznych i innych.

  • mikrodermabrazja
  • dermabrazja klasyczna
  • peelingi chemiczne
    • Peeling GlyKoPeel
    • Peeling Easy – Peel
    • Peeling Pirogronowy
    • Melaspeel J2
    • Peeling TCA – kwas trójchlorooctowy
  • peelingi ziołowe
  • ostrzykiwanie sterydami stosowane jest w przypadku bliznowców. Metoda polega na wstrzykiwaniu steroidu bezpośrednio w bliznę. Zabieg powtarza się co trzy - sześć tygodni, aż do spłaszczenia się blizny (po około trzech - sześciu miesiącach). Ponieważ duże dawki leku są bardzo bolesne, konieczne jest stosowanie mocnych środków przeciwbólowych.
  • mezoterapia to zabieg wspomagający gojenie się blizn. Polega na wykonaniu licznych iniekcji w okolicę blizn, w czasie których podaje się preparaty stymulujące syntezę włókien podporowych skóry oraz poprawiające stan macierzy pozakomórkowej w skórze właściwej. Do mezoterapii używa się preparatów zawierających krzemionkę organiczną, polinukleotydy, kwas hialuronowy, witaminy i ich pochodne, aminokwasy.
  • krioterapia polega na miejscowym zniszczeniu tkanek przez zamrożenie ich za pomocą ciekłego azotu lub gazowego podtlenku azotu. Powikłaniem zabiegu może być odbarwienie lub ból.
  • korekcja  chirurgiczna polega na  wycięciu i zmianie kierunku przebiegu blizny, spłyceniu i  wygładzeniu blizny, uwolnieniu wciągających i przykurczających blizn, a czasem nawet na zastosowaniu przeszczepu skóry.
  • biostymulacja laserowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz